Retina – Diabet Hastalığı

goz-hastalikleri-retina-ameliyati

Retina ve Diabet Hastalığı Nedir ?

Diabet gözde bulunan küçük damarları bozan bir hastalıkdır. Gözde bulunanretina dediğimiz ağ tabakasındaki küçük damarların diabet sonucu bozulup kanama ve sızıntı oluşumuna sebep olması sonucunda görme bozuklukları ortaya çıkmasıdır.İleri yaşlardaki bireylerde gözün sarı noktasında dejenarasyon oluşumuna sebep olur. Bazen göz hastalıklarında ( behçet hastalığı, hiper tansiyon ve uveit) gibi göz içi tmör hastalığıda retina tabakasını etkilemektedir.

goz-hastalikleri-retina-ameliyati

Bu tür durumlarda gözün belli araçlar yardımı ile filmleri çekilip lazer ile tedavi edilebilmektedir.

Floressein Anjiografi;

Hastanın kolundan yada el üstündeki damarından fluoressein dediğimiz ilaç enjekte edilerek 30 sn gibi bir zaman içinde göze ulaşması sonrası Anjiografi denilen ihaz ile gözün retina tabakasının çeşitli fotoğrafları çekilerek damarlarda meydana gelen değişiklikler gözlemlenir ve hastaya uygun olan lazer tedavi şekli uylanır.

Argon Lazer Fotokoagülasyon;

Anjiografi enjektesi ile beliren hasarlı retina dokusu’nu ve damarsal yapılarını görmeyi mümkün olduğu kadar koruyarak argon lazer ile tedavi edilir.

“Diabette en güzel tadavi şekli açlık ve tokluk şeker sınırını koruyup görme şeklini korumaktır.” Gözdeki damarlarda hasar oluşmaya başlayınca lazer ile yapılan tedavi görme oranını artırmaz amaç gözün görme oranının kötüye gitmesini engelmektir.

Aklınıza takılan hususları uzman göz doktoru opr.dr.Erol Demirci ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.