Şaşılık – Göz Kayması Tedavisi

Şaşılık Ve Göz Kayması nedir?

Şaşılık aslında göz kayması dediğimiz gözlerin birbirine olan açılarının bozulduğu ve farklı yönlere baktığı gözlemlenen görsel bir kusurdur. Gözün biri diz bakarken diğer göz içeri yada dışarı bakabilir veya aşağı yukarı bakabilir.İşte bu noktada göz kayması ara ara olabileceği gibi daimi olabilir. Bazende tam tersi olup kayan göz değil diğeri bu işlemleri yapabilir. Şaşılık bebeklik dönemimde görülsede ileri dönemlerde meydana gelebilir.

İki göz nasıl orantılı (parelel) çalışır?

Aslında iki göz aynı noktaya bakar ve beyin bu noktada devreye girerek bakılan noktadaki görüntüyü üçboyutlu bir görüntüye çevirir. Üç boyutlu görüntüde size derinlik ve yakınlık uzaklık algısı kazandırır. Gözlerden birinde eğer kayma olusa beyine giden görüntü iki farklı türde olur. Özellikle çocuklarda beyin kayan gözden gelen görüntüyü değil sağlam gözden gelen görüntüyü algılar diğer gözden gelen görüntüyü ihmal eder.Bu sebepten çcocuk beyni derinlik olgusunu kaybeder. Büyüklerde yani yetişkin insanlarda ise böyle durumlarda çift görme ortaya çıkar. Sebebi ise beyin iki gözden gelen görüntüleride algılamaya alışmış ve kayan gözden gelen görüntüyü çocukdaki gibi ihmal etmez ve algılar.

Göz’ün tembelliği Nedir ?

Çocuğun büyümesi sırasında iki gözün orantısıda iyi ilerlerse gelişim iyi olur. Çocuklarda beyin her zaman iyi gözden gelen görüntüyü iyi algılar kayan gözden gelen görüntüyü ihmal eder.Bu durumlar şaşılık sorunu gözleen çocukların hemen hemen yarısında gözlenmiştir.

Göz Tembelliği Tedavisi ;

Göz tembelliği tedavisi mümkün olduğu kadar erken müdahale ile tedavi edilebilir. “Göz tembelliği için bir kaç tedavi yöntemi vardır, Bunlardan biri sağlam gözü kapatarak sıkıntılı olan gözün görme özelliği güçlendirilmeye yönelik tedavidir.” Diğer bir taedavi şekli ise cam denilen aletleri seanlar halinde kullanılarak göz güçlendirilmeye çalışılır.Cam takılan çocuk için bazi faliyetler yapılıp örneğin resim çizme şekil çizme gibi göz güçlendirilmeye çalışılır.Her seansta gözün ilerlemesi kaydedilip takip edilir.Bu seanslar en az 21 seans olacak şilde uygulanır.Bir de ilaçlı tedavisi ve monovizyon tedavi yöntemi vardır.Çocuklarınızda bu gibi sorunlar algıladığınız takdirde ihmal etmeyiniz. Her hastalıkta olduğu gibi göz içinde erken tedavi okdar önemlidir.

Şaşılığın sebepleri nelerdir ?

Gözümüzü dıştan kavrayan 6 tane kas mevcuttur.” 2 tene göz kasımız gözü sağa sola hareket ettirirken diğer göz kasları ise yukarı ve aşağı hareket ettirmek ile sorumludur.” Bu kasların birbirlerine orantılı ve belli bir dengeyi gözeterek hareket etmesi sizin yukarı aşağı gibi göz bebeklerini birbirine orantılı oynamasını sağlar. Bu kaslardan biri görevini uyumsuz yaptığı veya zarar gördüğü takdirde şaşılık meydana gelir. “Bazen katarakt oluşumu veya gözün yara alması gibi sebeplerde şaşılığa sebep olabilir.”

Şaşılık nasıl teşhis edilir?

Şaşılık tanısı göz muayenesi sonucunda konulur. Şaşılık belirtisi gösteren çocuklarınızı ihmal etmeden 3 yaşından sonra muhakakk kontrol ettirin. Eğerki ailede şaşılık veya göz tembbelliği sorunu olan anne baba veya kardeş var ise daha öncesinden kontrol ettirmek gerekir. Bebeklerin doğtuktan bir iki ay sonra genellikle çapraz gibi görünür. Küçük çocukların burun kökleri basık ve geniş olur, gözlerinin burun kısmına doğru bir katlantı olur.Bu durum ise sanki gözlerinde şaşılık varmış gibi gösterir. Bebek büyüdükce bu durum ortadan kalkar. İşte bu noktada gerçek şaşılık sorunu olan bebekte sorun devam eder. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda çocuğunuzu bir göz doktoruna göstermeniz ve kalıcı olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. “Göz doktoru muayene sonucu bu şaşılığın kalıcı veya geçici olduğunu size muayene sonucunda tespit edip söyleyebilir.”

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Şaşılık tedavisindeki amaç görme organı olan gözün birbirine orantılı (paralel) olmasını sağlamaktır.Bu sayede sağlam göz ile sağlanan derinliği diğer göz ilede sağlamış oluruz.Çocuklarda beynin ihmal ettiği kayan gözden aldığı görüntü, yetişkinlerde ise çft görme sorunu böylelikle ortadan kalkmış olur.

Göz doktorunuz muayene sonucunda size uygun olan tedavi şeklini belirleyecektir.Bazı durumlarda çocuğunuza gözlük verip kullanım aşamasını kontrol ederek kayma problemini kısmen veya tamamen ortdan kaldırabilir.Bunların dışında gözleri orantılamak yani parelelleştirmek için ve katarak var ise gidermek için cerrahi mudahele yapılabilir.Kayma yapan tembel gözü güçlendirmek için sağlam gözü sıklıkla kapatıp tembel olan gözün güçlendirilmesi önerilir.

sasedit-2980220_std

 

Çocuğunuzda veya sizde bu gibi sorunlar var ise zaman kaybetmeden uzman göz doktoruopr.dr.Erol Demirci ile iletişime geçerek muayene olabilirsiniz.